ODCZYT I ANALIZA DANYCH EDR:

Współczesne pojazdy jakimi jeździmy po drogach naszpikowane są elektroniką oraz komputerami. Każdy system pojazdu jest sterowany za pomocą mniej lub bardziej zaawansowanego komputera. Podczas kolizji czy wypadków drogowych komputery odpowiadają również za bezpieczeństwo osób jadących w samochodach. Analizują dane zderzeniowe w czasie rzeczywistym oraz dobierają aktywację poszczególnych podzespołów bezpieczeństwa biernego, aby zminimalizować do minimum skutki zaistniałej kolizji czy wypadku drogowego. Ponadto komputery /moduły/ te rejestrują bardzo dużo informacji o parametrach ruchu w trakcie zdarzenia. Informacje te można później wykorzystać do określenia sprawcy kolizji czy wypadku /mogą pomóc między innymi w odtworzeniu przebiegu wypadku/. Wyniki analizy można wykorzystać w sprawach spornych, w próbach wyłudzenia odszkodowań, a także przy ocenie historii wypadkowości pojazdów kupowanych na rynku wtórnym. Pozwalają określić prędkość poruszania się pojazdu przed zdarzeniem z bardzo dużą dokładnością.

W pojazdach wyposażonych w moduł Event Data Recorder /EDR/ dla zdarzeń typu kolizja istnieje możliwość ustalenia w okresie 5 sekund przed zderzeniem /wystąpieniem czynników aktywujących algorytm wyzwolenia zapisu/ z jaką prędkością poruszał się samochód, czy były wykonywane manewry obronne w postaci skrętu kierownicą, czy pojazd był hamowany, w jakim położeniu znajdowała się dźwignia przyspieszenia. W trakcie zderzenia rejestrowany jest również przebieg zmian prędkości i przyspieszeń przeważnie w ciągu 250ms, pozwalający dokładnie określić wielkość i kierunek impulsu siły zderzeniowej. Dodatkowo po odczycie jest możliwość ustalenia czy były zapięte pasy bezpieczeństwa czy też nie.
Informacji tych nie można odczytać w sposób bezpośredni. W tym celu niezbędne jest wykorzystanie odpowiedniego interfejsu do odczytu tych parametrów, a także wiedza specjalistyczna, aby odczytane informacje właściwie zinterpretować. W MotoEkspertyza.PL wykonujemy takie odczyty na miejscu zdarzenia, po zabezpieczeniu pojazdu na parkingach policyjnych, a także na zlecenia prywatnych osób. Poza wykonywaniem odczytów elektronicznych z kompletnych pojazdów wykonujemy również odczyty z zdemontowanych sterowników. Dodatkowo posiadana wiedza oraz aparatura pomiarowa pozwala nam na badania sterowników sprawnych, jak również uszkodzonych na skutek wypadku, pożaru czy zalania.

Serdecznie zapraszam do kontaktu, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania oraz wątpliwości

ADRES

Tczyca 103,
32-250 Tczyca, Polska

O nas

MotoEkspertyza.PL to zespół Certyfikowanych Rzeczoznawców Samochodowych wpisanych na listę Ministra Infrastruktury oraz Biegłych Sądowych. Oferujemy szeroki zakres usług z zakresu rzeczoznawstwa samochodowego zgodnie z art. 79a Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej.
Samochody to nasza pasja!

Oferta

  • Odczyt i analiza danych EDR
  • Rekonstrukcja wypadków drogowych
  • Wyceny i kosztorysy napraw pojazdów
  • Ekspertyzy techniczne, doradztwo techniczne
  • Oceny stanu technicznego
  • Weryfikacja jakości napraw
  • Weryfikacja oryginalności przebiegu pojazdu
  • Elektronika samochodowa
  • Pojazdy zabytkowe
  • Kurs na rzeczoznawcę samochodowego