ODCZYT I ANALIZA DANYCH EDR:

Współczesne samochody jakimi jeździmy po drogach naszpikowane są elektroniką oraz wyposażone są w wiele komputerów wspomagających jazdę oraz poprawiające konfort podróżowania. Obecnie każdy z systemów pojazdu jest sterowany za pomocą mniej lub bardziej zaawansowanego komputera – sterownika. Podczas kolizji czy wypadków drogowych również komputery odpowiadają za bezpieczeństwo osób jadących w samochodach. Analizują dane zderzeniowe w czasie rzeczywistym na podstawie odczytanych wartości przeciążeń z czujników zderzeniowych i czujników akcelerometrycznych oraz dobierają aktywację poszczególnych podzespołów bezpieczeństwa biernego, aby zminimalizować do minimum skutki zaistniałej kolizji czy wypadku drogowego. Ponadto komputery – modułu te rejestrują bardzo dużo informacji o parametrach ruchu w trakcie całego zdarzenia czy wypadku. Informacje te można później wykorzystać do określenia sprawcy. Mogą również pomóc między innymi w odtworzeniu przebiegu wypadku, w czasie wykonywania rekonstrukcji wypadku drogowego. Wyniki analizy można wykorzystać w sprawach spornych, w próbach wyłudzenia odszkodowań, a także przy ocenie historii wypadkowości samochodów kupowanych na rynku wtórnym. Pozwalają określić prędkość poruszania się pojazdu przed zdarzeniem z bardzo dużą dokładnością.

We współczesnych samochodach wyposażonych w moduł Event Data Recorder /EDR/, inaczej nazywany rejestratorem danych wypadkowych na temat zdarzeń, dla każdego zdarzenia typu kolizja, w którym wystąpiła aktywacja systemy SRS istnieje możliwość ustalenia w okresie 5 sekund przed zderzeniem /wystąpieniem czynników aktywujących algorytm wyzwolenia zapisu/:

 • z jaką prędkością poruszał się kierujący przed wypadkiem,
 • czy były wykonywane manewry obronne w postaci skrętu kierownicą,
 • czy kierujący przyspieszał,
 • czy hamował,
 • czy też poruszał się ze stałą prędkością bez jakichkolwiek manewrów.

Dodatkowo po wykonaniu analizy danych wypadkowych EDR jest możliwe ustalenia czy kierujący i pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa czy też nie. Odczyt i analiza danych wypadkowych EDR pozwalają również na ustalenie, które z systemów bezpieczeństwa biernego powinny zostać uruchomione przez sterownik systemy SRS. W skonfrontowaniu odczytanych danych wypadkowych z okolicznościami wypadku można stwierdzić czy wszystkie elementy zadziałały poprawnie. 

W trakcie zderzenia rejestrowany jest również przebieg zmian prędkości i przyspieszeń, przeważnie w ciągu 250ms, pozwalający dokładnie określić wielkość i kierunek impulsu siły zderzeniowej, co jest niezwykle ważne podczas wykonywania rekonstrukcji wypadku drogowego.

Odczyt danych wypadkowych EDR pozwala na zasymulowanie ruchu samochodu tuż przed wypadkiem w programach do symulacji wypoadków drogowych takich jak V-SIM czy PC-CRASH, z odtworzeniem przejazdu dokładnie tak jak to miało miejsce w rzeczywistości. 

 

 

Odczytania danych wypadkowych EDR z rejestratorów na temat zdarzeń nie można odczytać w sposób bezpośredni. W tym celu niezbędne jest wykorzystanie odpowiedniego interfejsu do odczytu danych wypadkowych, wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania oraz niezbędna jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie, aby odczytane dane wypadkowe właściwie zinterpretować.

W MotoEkspertyza.PL wykonujemy takie odczyty na miejscu wypadku lub po zabezpieczeniu pojazdu na parkingach policyjnych. Odczyty danych wypadkowych EDR wykonujemy nie tylko na zlecenia organów ale również na zlecenia prywatnych osób. Poza wykonywaniem odczytów elektronicznych z kompletnych pojazdów, częściowo uszkodzonych czy też całkowicie uszkodzonych. Wykonujemy również odczyty danych wypadkowych ze zdemontowanych sterowników. Dodatkowo posiadamy wiedzę oraz aparaturę pomiarową pozwalającą nam na badania sterowników uszkodzonych na skutek wypadku, pożaru czy zalania.

Serdecznie zapraszam do kontaktu, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania oraz wątpliwości. Po ustaleniu szczegółów wykonany odczyt i analizę danych wypadkowych EDR z rejestratora danych na temat zdarzeń. Zapraszamy do MotoEkspertyza.PL !!

ADRES

Tczyca 103,
32-250 Tczyca, Polska

O nas

MotoEkspertyza.PL to zespół Certyfikowanych Rzeczoznawców Samochodowych wpisanych na listę Ministra Infrastruktury oraz Biegłych Sądowych. Oferujemy szeroki zakres usług z zakresu rzeczoznawstwa samochodowego zgodnie z art. 79a Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej.
Samochody to nasza pasja!

Oferta

 • Odczyt i analiza danych EDR
 • Rekonstrukcja wypadków drogowych
 • Wyceny i kosztorysy napraw pojazdów
 • Ekspertyzy techniczne, doradztwo techniczne
 • Oceny stanu technicznego
 • Weryfikacja jakości napraw
 • Weryfikacja oryginalności przebiegu pojazdu
 • Elektronika samochodowa
 • Pojazdy zabytkowe
 • Kurs na rzeczoznawcę samochodowego