Oględziny miejsca wypadku i weryfikacja stanu technicznego ciągnika rolniczego URSUS C-330

 

W środę, 12 lipca doszło do nieszczęśliwego wypadku podczas prac polowych w miejscowości Cianowice – powiat krakowski. Poszkodowany mężczyzna został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Na miejsce skierowano OSP Cianowice, OSP KSRG Maszyce, JRG 5 Kraków i OSP Smardzowice, ZRM Skała, Patrol Policji w Skale.

rzeczoznawca samochodowy kurs kraków

Główne zadania jakie wykonaliśmy to:

 

1. Weryfikacja zaistniałej sytuacji:

Ciągnik rolniczy URSUS C-330 z niewyjaśnionych przyczyn ruszył przejeżdżając po mężczyźnie. Ciągnik kontynuował ruch po polu truskawek i zatrzymał się na ogrodzeniu. 

 

2. Zaznaczenie punktów referencyjnych:

Kolejną czynnością na miejscu wypadku było oznaczenie punktów referencyjnych. Punkty te pozwalają na zwymiarowanie miejsca zdarzenia oraz wyskalowanie rzeźby terenu wykonanej na podstawie zdjęć fotogrametrycznych.

 

3. Zwymiarowanie punktów referencyjnych:

Po oznaczeniu punktów referencyjnych na miejscu wypadku dokonano pomiarów tych punktów za pomocą tachimetru. 

 

4. Nalot fotogrametryczny:

Kolejnym etapem oględzin miejsca wypadku było wykonanie nalotu fotogrametrycznego. Nalot wykonano za pomocą drona. Ze względu na porę dnia (godz. 20.00) konieczne było szybkie przeprowadzenie misji lotniczej. 

 

5. Ocena stanu technicznego ciągnika rolniczego:

Drugą z czynności jakie musieliśmy wykonać na miejscu zdarzenia drogowego to weryfikacja stanu technicznego ciągnika rolniczego URSUS C-330. 

 

6. Jazda testowa ciągnikiem i pomiar współczynnika siły hamowania:

W związku z przeprowadzeniem oceny stanu stanu technicznego ciągnika rolniczego musieliśmy wykonać tymczasowe usprawnienie ciągnika, a następnie wyjechaliśmy z miejsca powypadkowego ciągnika i wykonaliśmy oględziny stanu technicznego oraz jazdę testową z wykorzystaniem opóźnieniomierza V-BOX. 

 

 

 

Wszystkie działania na miejscu  miały na celu jak najdokładniejsze udokumentowanie miejsca wypadku, śladów, a także dokładna weryfikacja stanu technicznego ciągnika rolniczego. Oględziny miejsca wypadku drogowego stanowią podstawę do wyjaśniania przyczyn i okoliczności wypadku.

 

Kolejne etapy pracy zostaną przeprowadzone w biurze MotoEkspertyza.PL.  

wypadek komunikacyjny – odczyt danych z EDR Charsznica
Kolejne etapy pracy wkrótce.

 

WięcejKontakt